Dla uczniów

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA 2021

1 października 2021 roku obchodziliśmy  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ang. World Multiplication Table Day). Jest to bezpłatna akcja edukacyjna,

która odbywa się co roku w pierwszy piątek października. Ma na celu utrwalenie umiejętności szybkiego mnożenia. Dzięki niej w nietypowy sposób uczniowie mogą powtórzyć sobie materiał, przyswoić go lub uzupełnić, w zależności od tego, na jakim poziomie znajomości tabliczki mnożenia się znajdują.

W poprzednich edycjach akcji utrwalono ciekawy schemat powtarzania wiedzy z zakresu mnożenia. To uczniowie obejmują rolę sprawdzających, którzy zadają – wydawać by się mogło banalne – pytania koleżankom czy kolegom. Na ulicach i w wielu miejscach publicznych pojawiają się Patrole Egzaminacyjne, czyli młodzież pod opieką nauczycieli, gotowa przeegzaminować przypadkowych przechodniów z tabliczki mnożenia. Dorośli chętnie chcą się sprawdzić zweryfikować swoją pamięć.

W tym roku akcja ograniczyła się do terenu szkoły ze względu na warunki epidemiczne. Niemniej jednak bez wątpienia podobnie jak w latach ubiegłych, Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia przyczyni się do tego, że wielu uczniów przychylniej spojrzy na umiejętność jaką jest znajomość tabliczki mnożenia.

Nadrzędnym celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się pamięciowej matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. W piątek zostały przeprowadzone egzaminy z tabliczki mnożenia dla uczniów naszej szkoły w klasach. Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów zadań otrzymywali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji fajnej zabawy.