Dla uczniów

NAJPIĘKNIEJSZE KARTY Z HISTORII POLSKIEGO SPORTU

Młodzi sportowcy z województwa małopolskiego poznają historię swoich wielkich poprzedników

Z jakimi wyzwaniami musieli się mierzyć polscy olimpijczycy pół wieku temu? Jak wspominają swoje największe sukcesy legendarni siatkarze z drużyny Huberta Wagnera? Co czuje sportowiec, który po raz pierwszy ma okazję wysłuchać na podium Mazurka Dąbrowskiego? Odpowiedzi na te pytania poznali uczniowie małopolskich szkół: Szkoły Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata w Krakowie, IV Sportowego Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu oraz Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Placówki zostały objęte akcją Centrum im. Władysława Grabskiego, skierowaną do wybranych kilkudziesięciu szkół sportowych w kilku województwach. W ramach projektu trafiły do nich pakiety książek opowiadających o historii polskiego sportu. Projekt jest finansowany z darowizny otrzymanej od Fundacji ENEA.

Album „Piękno siatkówki”, zbiory wywiadów z mistrzami sprzed lat reprezentującymi różne dyscypliny – bogato ilustrowane książki umożliwiają swego rodzaju podróż w czasie. Młodzi adepci sportu mają okazję przyjrzeć się, w jakich warunkach trenowali i rywalizowali ich poprzednicy, wybitni reprezentanci Polski. 

Z chęcią, ale przede wszystkim z miłym zaskoczeniem przyjęliśmy książki sportowe dla naszych uczniów! W przyszłości liczymy na tematykę koszykarską, ale to, co otrzymaliśmy od Fundacji, też budzi ogromne zainteresowanie wśród naszej młodzieży. Książki otrzymali najlepsi uczniowie z klas 1. i 2. LO – informuje dyrekcja Szkoły Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata w Krakowie.

Dziękujemy za książki. Otrzymają je uczniowie na zakończenie roku jako nagrody za dobre wyniki w nauce. To bardzo cenna inicjatywa! – podkreśla dyrekcja IV Sportowego Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu.

Szkoła jest bardzo wdzięczna za książki. Po kilka egzemplarzy każdego tytułu pozostawiliśmy w szkolnej bibliotece. Pozostałe egzemplarze otrzymali uczniowie jako nagrody za udział konkursie na temat patrona szkoły. Książki przeznaczone na nagrody za wyniki w nauce zostaną wręczone uczniom w czerwcu 2023 roku – informują przedstawiciele Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Organizatorzy projektu dodają: Wierzymy, że historie opisane w książkach mogą stanowić motywację i źródło inspiracji dla młodych ludzi. Trzymamy kciuki, by w przyszłości to oni dostarczali nam niezliczonych emocji i wzruszeń na arenach sportowych. Jesteśmy przekonani, że szkoły wychowujące przyszłych sportowców są nie tylko kuźniami talentów, ale i miejscami kształtowania charakteru oraz postaw patriotycznych.