Dla uczniów

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

Dziś przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Coroczne święto przypomina walczących z powojennym zniewoleniem w okresie drugiej konspiracji w latach 1944-1963 i ma na celu upamiętnienie wszystkich, którzy nie zgodzili się na wprowadzenie sowieckiego ładu na ziemiach polskich, stawiając czynny opór z bronią w ręku.

W naszej szkole znalazła się ekspozycja edukacyjna, która prezentuje dzieje podziemia niepodległościowego drugiej konspiracji i stanowi również hołd dla walczących. Nauczyciele przybliżali dzisiaj bohaterskie postawy Żołnierzy Wyklętych w pogadankach na lekcjach.

Sądecczyzna zrodziła wielu bohaterów sprzeciwiających się sowieckiemu zniewoleniu, do których możemy zaliczyć legendarne formacje jak Odział Wypadowy AK „Grom”, czy Polską Podziemną Armię Niepodległościowców oraz walczących, m.in. kapitana Józefa Stojka i kapitana Stefana Kuliga.

Historie powojennych bohaterów niechaj będą dla nas przykładem i nauką, że wolność nie jest darem bezterminowym i trzeba o nią walczyć i ciągle pielęgnować